Vandentiekis sodyboje (pirma dalis)

Esame miestiečių šeima ir neįsivaizduojame poilsio sodyboje be elementariausių šių laikų patogumų, tokių kaip dušas, vanduo kriauklėje indams plauti ar vandens nuleidimas klozete. Todėl be jokių klausimų mums reikalingas vandentiekis.

Įsigijus sodybą, joje buvo šulinys. Gan keistoje vietoje, ant kalniuko ir labai negilus (7 rentiniai po 0,7m.), vandens jame šiek tiek daugiau nei per kibirą, o per praėjusių metų sausrą buvo likę gal per trečdalį. Pats vanduo neįtikėtinai drumstas ir purvinas – pasėmus vandens nesimato kibiro dugno. Esant tokiai situacijai yra keli variantai:

 1. Gilinti šulinį (reikia gilintojų, rentinių ir pats niekaip nepasidaryčiau)
 2. Gręžinys (būtų idealiausias variantas, bet kolkas lipa iš bet kokių mūsų biudžeto rėmų)
 3. Mistika ir ginčais apipinta vandens adata, kitaip vadinama Abisinijos šuliniu, ar kažkaip panašiai (pigu ir galima pasidaryti pačiam).

Taigi priėmėm sprendimą – adata, o jeigu nepavyks – gręžinys. Žmona paskambino keliems adatų kalėjams, o jie užsiprašė 800EUR. Tačiau prisiskaitę šio straipsnio: http://petrasdargis.lt/rasiniai/adata-sulinyje-ne-100-euru#comment-4720, nusprendėme pamėginti sukalti adatą patys, juk jeigu nepavyks, nuostolis bus adatos kaina.

Pasiskambinau aš tam žymiajam tauragiškiui, jis už adatą (tris papildomus vamzdžius, movą kalimui ir atbulinį vožtuvą) paprašė 100eur. Viskas būtų idealu, jeigu siųstų visą tą komplektą į Vilnių, bet deja…  Važiuoti iki Tauragės man nepasirodė viliojantis variantas, todėl užkūręs google paiešką, labai labai sunkiai atkapsčiau jaunuolį, kuris prekiauja vandens adatomis Alytuje (dabar jį lengviau rasti, nes pagaliau įdėjo skelbimą į populiaresnį skelbimų portalą). Dar ilgiau pagooglinus radau ir jo puslapį vandensadata.lt . Šis vyrukas už adatą 2″, papildomą vamzdį, movą kalimui, atbulinį vožtuvą, ir jungtį į siurblį paprašė 130eur. Man tiko, nes Alytus beveik pakeliui ir taip sutaupysiu vieną dieną kelionėms į kitą Lietuvos kraštą, be to vyrukas pasitaikė ypač paslaugus, paaiškino kaip kalti, kaip patikrinti ar geriantis gruntas ir t.t.

Prieš kalant nusprendėme išsiurbti visą esamą vandenį, tam kad ištraukti jame esančias šiukšles bei pabandyti išsiurbti jame esantį dumblą (dėl vandens drumstumo buvome įsitikinę, jog šulinio dugnas pilnas dumblo). Na, dumblo dugne neradome, o tik labai labai smulkų smėliuką, prasiurbėm su fekaliniu siurbliu visą dugną ir atėjo laikas kalimui.

Kalti padėjo žmonos brolis, jis drąsiai įsikabarojo į šulinį ir pradėjo bumbsėti per adatą su 5 kg kuvalda. Pirmieji 0,7m adatos suėjo į žemę be jokio vargo ir staiga – stop. Adata arba nejudėjo, arba judėjo žemyn po kokį 1cm į 10 smūgių.

Šulinyje tiesiog trūksta vietos padoriai užsimoti su kuvalda, todėl greitai išmąstėme kitą variantą – dedam ilgą gegnę ant adatos ir kalam per ją iš lauko. Adata vėl pajudėjo ir lindo gan sparčiai, tačiau medinė gegnė neilgai laikė ir nuo smūgių pradėjo skilti ir lūžti. Gegnę pakeitėme 15×15 statramščiu, tačiau adata vėl nustojo lįsti į žemę. Aš beveik įsitikinęs jog dėl to buvo kaltas statramstis, nes toks kiekis medienos tiesiog sugėrė smūgių energiją. Pripjovėm aplūžinėjusią gegnę, pastatėm ant adatos ir tęsėm darbus. Adatą sukalėm apie 1,7m.  Pripylėme į ją vandens ir jis visai greitai susigerė, reiškia adata yra laidžiame sluoksnyje ir vandens turėtų būti.

Laikas pabandyti siurbti. Nusipirkau gan nepigų siurblį, kuris gali teoriškai siurbti iš 9m, užsukau ant adatos atbulinį vožtuvą, sujungiau viską plastikinėmis jungtimis, užpildžiau siurblį vandeniu ir įjungiau jį į elektros tinklą. Siurblys burzgia, aš laukiu… laukiu… palaukiu minutę, o vandens, deja, nėra. Bijodamas perkaitinti tuščią siurblį, traukiu jį iš rozetės ir skambinu paslaugiajam alytiškiui. Jis mane nuramina, jog čia viskas normalu, reikia kišti siurblio vandens padavimo vamzdį į kibirą su vandeniu, jei burbulai kyla, reiškia siurbimas vyksta ir visiškai normalu palaukti nuo 3 iki 10 minučių kol pasirodys vanduo.

Apsidžiaugiu, vėl užpildau siurblį ir laukiu… Pralaukiu 10 min. – vandens nėra, pralaukiu jau net 20 min. – vandens kaip nėra, taip nėra. Gera nuotaika greitai dingsta ir dar kartą skambinu adatos pardavėjui. Išsiklausinėjęs visos situacijos konstatuoja, jog vandens turi būti, o man reikėtu ieškoti nesandarumo sistemoje.

Jis buvo teisus, užsandarinau jungtį į siurblį bei atbulinį vožtuvą ir, po kokių dviejų minučių siurbimo, pasirodė vanduo. Sušoku pergalės šokį, stebiu bėgantį ir skaidrėjantį vandenį. Pažiūriu į šulinį, o jame mažėja vandens – adata siurbia vandenį iš paties šulinio, o ne iš žemės. Pasibaigus vandeniui, iš siurblio vanduo pradėjo bėgti pulsuojančiai, kas kokias 20 sek. po kelis litrus.

Atsidūrėme toje pačioje situacijoje nuo kurios ir pradėjome. Vienintelis greitas sprendimas šovęs į galvą – kalti adatą giliau. Su kaimyno ir mūsų gerojo meistro pagalba, sukalėm ją dar apie 0,7-0,8m. Sprendimas pasiteisino, šulinyje vanduo nedingo, o iš siurblio bėgo dar skaidresnis vanduo. Atėjo laikas pakabinti siurblį šulinyje, viską sujungti ir tęsti darbus prie vandentiekio trobos viduje. Prieš pajungdamas vamzdį į hidroforą sugalvojau patikrinti ar viskas gerai ir ar užkelia vandenį iki trobos.

Taip, užkelia, bet išjungus siurblį, visas vanduo gražiai grįžta i adatą. Kažkokiu mistiniu būdu atbulinis vožtuvas nebeatlieka savo paskirties.

 

Laukite tęsinio…

 

 

 

Summary

Tomas

23 Comments

 1. Naudinga informacija. Mes kaip tik 10 m. nenenaudoto šulinio vandenį išsityrėm tiek cheminius, tiek biologinius rodiklius ir vanduo super geros kokybės – miškai, smėlynai, jokios gamybos ar žemės ūkio 3 km spinduliu. Tik va vandens per pusmetrį tik. Bandysim valyti ir gilinti ir jei ne – tuomet reiks išbandyti adatą.

  Klausimas – o tą adatą reik pakalt kažkiek ir tikrinti vis ar kalti maksimum? Ar negali būti, kad kur nors per daug pakalęs gyslą aplenksi ?

  • Man adatos pardavėjas sakė sukalti apie du metrus. Kiek išvis prisiskaitęs apie tas adatas šuliniuose, tai daugelis kala apie 2-2,5m.
   Todėl, manau, po kokiu 2m kalimo galima patikrint ar supylus į adatą vandenį jis geriasi, jei geriasi – viskas ok ir galima, jei lenda, dar koki 0,5 sukalt. Jei nesigeria, tai adata nelaidžiame sluoksnyje (molis ar šlynas, ar dar koks velnias) ir tada jau kitos išeities nebebus kaip kalt dar giliau, kol prakalsit tą sluoksnį ir vėl rasit vandeningąjį. Aišku aš nelabai įsivaizduoju kaip ta molį prakalt… Kažkaip ten su vandens slegiu pajungę vandenį į adata…

   Tik noriu pabrėžti, jog nesu šios srities specialistas ir visa informacija kurią pliurpiu surinkta iš nuotrupų internete ir tai ką nupasakojo adatos pardavėjas.

   Kas dėl šulinio gilinimo ar adatos, rinkčiausi adata, kaip jau ir padarėm. nereikia samdyti žmonių, vežtis rentinių, drebėti kad tuos gilintojus užgrius šulinys ir t.t. Na, nebent noris pasilikti funkcionuojantį semimą kibiru ir nedaryti jokio vandentiekio.

 2. Nu nafik. Tiek kankintis, piniginiu atzvilgiu irgi ne 100 Eur viskas atsejo. Issigrezei grezini ir ramu. O cia mazochizmas vadinasi.

  • Nežinau, gal neaiškiai parašiau, bet adata kainavo 130eur…
   Gręžinys manau tikrai žinot kiek kainuoja, tikrai net ne 1k eurų. Giluminiai siurbliai irgi nuo 5 kartų brangiau nei šie sausieji.
   Net valandomis skaičiuojant nesugaišta daug prie šių darbų.

   O dabar vienintelė bėda, kad perveržiau atbulinį vožtuvą. pakeisiu jį ir viskas.

 3. na pas mane ~10m gylio gręžinio užteko (labai vandeninga vieta, žemuma), tai kaina man buvo 500 (600eur standartinė – čia kur gręžia iki 25m gylio). nitratai norrmoj, nors ir yra už kelių šimtų metrų arklidės 🙁
  giluminį siurblį įleidau laikinai už 30eur iš turgaus, žiūrėsim kiek laikys 🙂
  30min darbo, o vandens visada bus.
  tie giluminiai gręžiniai 50-100m brangus malonumas, o pusė lietuvos pataiko į geležingus vandenis, dėl ko perka filtrus, mineralus, ir gaunas kainelė nereali kad turėti sintetinį vandenį.
  dėl vandens adatos lauksim atsiliepimo po 10m – ar nenusėdo vanduo, ar užtenka naudojant pastoviai, nes gali arba nespėti prikaupti vandens poreikiui patenkinti, arba užsinešti. 😉 sėkmės darbuose ir skanaus vandens!

  • Kaip suprantu jūs tiesiog išsikasėt siaurą šulinį gręžimo būdu. Todėl nelabai suprantu teiginio jog vandens visada bus. Beto tam, kad ten siurblys būtų, vistiek įleidinėjot kažkokius perforuotus vamzdžius, ar aš klystu?

   Kas dėl adatos, tai ji užsinešti gali per 6 metus. per tiek laiko susitaupysiu normaliam gręžiniui (arteziniam), arba įkalsiu šalia dar vieną adatą. 🙂

  • Tikra tiesa. Pažystamas darėsi giluminį. Vandenį rado palei 100 metrų gylyje. Susimontavo įrangą. Viskas atsiėjo palei 5k eurų, o vandens gerti negali – viena geležis. Štai tau ir nauda iš giluminio. Nesu samokslo teorijų mėgėjas, bet manau kad čia tik grežėjų skleidžiama informacija, kad kuo giliau, tuo geriau, juk jiems tik didesnės sumos pinigėlių nubyra.

 4. Nein nein, Tomai.
  Už 600 padaro normalu gręžinį iki 25m gylio 120mm skersmens su metro ilgio filtruojancia kolona. Jos plotas tikrai pakankamas 🙂 o pas mane problemos dėl vandens kiekio nėra – pastoviai siurbiant koks 0.5m nukrenta. Tai skaitoma super daug pribegancio vandens 🙂 tiesiog vietą pas mane tokia itin vandeninga (Merkio pievos)

  • Aš prieš tai taip pasakiau, nes man gręžinys yra artezinis. visi kiti tokie kaip 10-15-20m, tai tas pats šulinys tik, kad ne fiziškai iškastas, o išgręžtas ir ne rentiniai 90cm skersmens, o plastikiniai 12cm vamzdžiai sudėti. Nuo to vandens kokybė nesiskiria.

   Vakar pakeičiau atbulinį vožtuvą, pajungiau į hidroforą ir viskas veikia. žiurėsim kiek ilgai 🙂

  • gal pasidalinsit kontaktas kas ir kur daro “grezinius” po 600 euriuku? aciu

   • man taip pat domina informacija ir/ar kontaktai tu pigiu grezeju iki 25m

 5. Sveiki, koki atbulini voztuva naudojote? ar jis sukasmas ant viso adatos junginio, o tada jau jungiamas vamzdis plastikinis? ( ta prasme, adata, jos metaliniai prailginimai tarkim trys, tada atbulinis voztuvas ir jau pvc vamzdis?)

  • Sveiki,

   atbulinį vožtuvą be tinkliuko dėjau. Jis sukasi tiesiai ant adatos vamzdžio, o tada į jį pvc vamzdis jungiasi.
   Šiaip atradau, kad kai įsukau plastikinę jungtį į vožtuvą, tiesiog perveržiau, ir taip pateko plastiko drožlių po tuo vožtuvo “klaponėliu”.
   Dabar pakeičiau patį vožtuvą ir į jį įsukau varinę jungtį su pvc vamzdžiu.

  • Sveiki,

   šiais metais nors ir buvo sausra, bet net ir pačiam šulinyje vandens lygis smarkiai nenukrito. Net negaliu spręsti, ar nenukrito lygis dėl to jog nesėmem iš šulinio, ar dėl to jog ištikrųjų sausra neįtakojo vandens lygio.
   Trumpai tariant, vandens nepritrūkom ir dabar irgi netrūksta.

 6. Laba diena, perskaiciau jusu istorija apie Jusu sodyba ir negaliu atsidziaugti Jusu suteikta informacija. Turiu tokia pacia sodyba tik Zemaitijoje. Ar galetumete pasidalinti meistru kontaktais. Gal jie zino kitus meistrus bet Zemaitijoje, o gal jie atvaziuotu iki Zemaitijos. Buciau labai dekinga. Mane domina pamatai ir stogas…o paskui visa kita. Aciu. Daiva

 7. Laba, bukit geri, pasidalinkit kas kontaktais greziniu meistru. Aciu

  • Sveiki,

   aš pirkau pasitikėdamas konsultantais. Jie paklausė į kokį aukštį ir kokį atstumą vandenį reikia užkelt. Pagal šiuos kriterijus jie išrinko man itališką siurblį.
   Pats išsiplėtimo bakas tai pagal skonį. Kuo didesnis tuo rečiau suveikinėt turės siurblys.
   Dar vienas geras parametras – sauso veikimo apsuga. aišku dar neteko išbadyt, bet teoriškai šulinyje pasibaigus vandeniui, neleidžia siurbliui sausai dirbti. (sausas nebesiaušina ir sugenda)

 8. Laba diena
  Norejau paklausti gal butu galima gauti kontaktus is kur pirkote iranga (adata) ?
  Aciu

  • Sveiki,

   deja taip senai šį darbą darėme, jog jau neberasiu kontaktų. Dar kiek atsimenu, tas žmogus jau nebeužsiima adatomis.
   Labai gaila jog negalėjome padėti.

 9. Sveiki, soduose taippat bandysiu rasti vandens… Intetnete ir Fb radau apie mini gręžinius. Ta pati adata, tik kitaip pavadinta. Mane domina, kas geriausiai tiktų naujai įrengiant ir vandens padavimą į vasarnamį. Planuoju ir dušą, WC, plautuvę. Kokios įrangos dar reikia? Esu visiškai “žalia” , šiuo klausimu 🙄

  • Nesu didelis specialistas, bet man atrodo, kad adata ar “mini” gręžinys yra beveik tas pats. Visa kita įranga, tai reikės pajungti vandens siurblį su išsiplėtimo baku (aka hidroforą).
   Kuo didesnis išsiplėtimo bakas, tuo rečiau įsijunginės siurblys ir mažiau naudos elektros energijos. Toliau jau nuo hidroforo pajungimas į namo sistemą.
   Nami sistemai reikės presuojamu arba lituojamu vandentiekio vamzdžių. Lituojami – pigiau.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *