Elektros įvadas, elektros skaitiklio iškėlimas ir kuriozai su “eso”.

elektros linija

Daugelyje senų trobų elektros įvadas ateidavo oro linija per stogą, tada per sieną, tiesiai į elektros skaitiklį. Kadangi buvo nuspręsta pilnai suremontuoti namą, tuo pačiu kelti elektros galią (deja šiuo metu tai yra neįmanoma, nes dabartinė linija yra netgi perkrauta ir turime tik 4kW), reikėjo keisti elektros instaliaciją, bei iškelti skaitiklį į lauką.

Atrodo kaip ir paprasta, tačiau viskas tampa nerealiai komplikuota, kai prireikia tureti reikalų su tokiom įmonėm kaip “eso”. Pirmiausia reikėjo persirašyti sutartį savo vardu. Pasiskambinus į elektros tinklus, primygtinai siūlė pateikti prašymą elektroniniu būdu ir atseit viskas bus sutvarkyta, dabar gerai neatsimenu, bet gal per tris ar penkias darbo dienas. Na kaip sakė, taip ir padarėm. Pateikėme visus reikiamus dokumentus elektroniniu būdu, beliko laukti kelias dienas, kol turėsim savo sutartį.

Palaukęs penkias dienas, pradėjau nerimauti… Po septynių dienų paskambinau į elektros tiklus pasiklausti, kas atsitiko, kodėl nesulaukiu savo dokumentų. Mergina kitoje ragelio pusėje kažko svarbiai paieškojusi apie 10min, praneša, jog reikės dar kelias dienas palaukti. Tenka su tuo susitaikyti ir palaukti dar keleta dienų.

Taip nieko nesulaukęs, vėl skambinu į elektros tinklus. Čia mergina labai pasimetusi, kažko labai svarbiai paieško apie 10min, ir praneša, kad kažkas nutiko su sistema, jie pasiaiškins ir su manimi susisieks patys. Dar po maždaug penkių dienų man trūko kantrybė ir susirinkęs visus dokumentus nuvažiuoju į “eso” aptarnavimo skyrių. Tuo momentu, kai ateina mano eilė prieiti prie aptarnaujančio langelio, suskamba telefonas ir džiaugsminga mergina man praneša, jog rado bėdą sistemoje ir mano sutartis bus paruošta per kelias dienas. Aš mandagiai jai padėkoju, ir pasirašau sutartį tą pačią dieną “eso” aptarnavimo skyriuje.

Taigi, jeigu kada norėsite tvarkytis dokumentus per “eso” elektroninę sistemą, negaiškite laiko ir važiuokite to daryti gyvai, nes jų sistema veikia pašto karvelių greičiu.

Antrasis etapas – iškelti skaitiklį į lauką ir padidinti elektros galią. Šie du dalykai labai susiję dėl kaštų. Jeigu skaitiklis yra pastato viduje, o elektros tinklai didina galią, pagal reikalavimus jie turi iškelti skaitiklį į lauką už savo lėšas.

Šį kartą net nesivarginu su elektronine sistema ir iškarto rašau prašymą gyvai. Vienas keistas dalykas, elektros tinklai, prieš rašant prašymą, negali pasakyti kiek aš maksimaliai galiu pasikelti galią, todėl turiu rašyti kiek aš jos norėsiu. Tada, jie daro projektą, skaičiuoja ir pateikia neigiamą atsakymą, jog aš negaliu pasidinti galios iki 10kW, nebent už 8500EUR atnaujinčiau liniją. Po to aš vėl nuvažiavęs turiu pateikti prašymą mažesnei galiai, ir vėl po projektų ruošimų ir skaičiavimų jie atsako, kad negali pakelti galios iki 8kW. Aš aišku parašiau dar vieną prašymą, po kurio sužinojau, kad ir 6kW mes negalime turėti. Nežinau kaip pas juos vyksta skaičiavimai, bet manau jau po pirmojo paskaičiavimo turėtų puikiai žinoti tos linijos maksimalų apkrovimą ir kiek maksimaliai aš galėčiau tikėtis galios. Taigi, po gero pusantro mėnesio tenka susitaikyti, kad visgi teks verstis su 4kW.

Šioje vietoje netenkame galimybės ir iškelti skaitiklį į lauką nemokamai. Nežinau kodėl, bet šį kartą nusprendžiu vėl pasinaudoti jų elektronine sistema. Čia iškarto susiduriu su problema – nauja sistema “manogilė”. Po begalės bandymų prisijungti, pavyksta tik po kelių dienų, tačiau prašymo pateikti taip ir negaliu, nes reikia prisegti varžų matavimo protokolą. Tik aš niekaip nesuprantu, kurioje vietoje aš turiu išsimatuoti varžą, jeigu aš prašau iškelti skaitiklį į lauką, bet nepajungti elektros į pastatą, nes ten nėra į kur jungti…

Skambinuosi konsultuotis į “eso”. Deja, ten dirbantis personalas, greičiausiai turi tik standartinių atsakymų atmintinę, nes į klausimą kur aš turėčiau pamatuoti varžą, jeigu esamas įvadas bus naikinamas ir man reikia tik skaitiklį iškelti ant stulpo, atsakymas buvo – įvade. Aš dar kartą pasitikslinu kokiame įvade, ir atsiliepusioji manęs paprašo palaukti, mat jai reikia pasitikslinti. Pralaukiu daugiau nei 10min, ir gaunu atsaktymą, kad turiu pasidaryti įvadą. Tada aš vėl tikslinuosi, kam tas įvadas dabar, jeigu aš nenoriu jungti elektros i pastatą, o man tik reikia, jog iškeltų skaitikli į lauką. Nejaugi man pakasti kabelį nuo stulpo iki pastato, ir išsikviesti super duper licenzijuotus specus, kad išmatuotų varžą kabelio, kuri yra užrašyta ant to pačio kabelio? Vėl po gerų 10-15min jos tikslinimosi, atsakymas – TAIP.

Nebeišsiplečiant apie tolimesnes apsurdo istorijas, po keleto savaičių, visgi elektros tiklai praneša, kad mums nereikės varžų matavimo protokolo ir skaitiklį jie iškels už 350EUR. Čia šiektiek palengvėjo, nors kabelį jau buvau pakasęs į 70-80cm gylį.

griovys kabeliui tiesti

griovys be kabelio

 

Tam, kad jie iškeltų man skaitiklį, turėjau pakabinti betkokią dežutę, ir joje idėti vieną elektros lizdą su automatuku.

 

dezute su lizdu

Ačiū dievui, skaitiklio iškėlimas įvyko sklandžiai ir be jokių problemų per dvi dienas, nors pagal sutartį turėjo užtrukti iki 30 dienų. Įdomu kaip viskas vyks, kai reikės pasijungti elektrą į pastatus. Neseniai sužinojom dar vieną gerą žinią, jog “eso” matavosi elektros linijas, praeinančias pro mūsų sklypą, darys projektą ir ties pralaidžią naują požeminę liniją. Pagaliau nereikės sukti galvos, kaip šiais laikais įtilpti į 4kW.

 

 

Tomas

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *