Elektros įvadas, elektros skaitiklio iškėlimas ir kuriozai su “eso”.

elektros linija

Daugelyje senų trobų elektros įvadas ateidavo oro linija per stogą, tada per sieną, tiesiai į elektros skaitiklį. Kadangi buvo nuspręsta pilnai suremontuoti namą, tuo pačiu kelti elektros galią (deja šiuo metu tai yra neįmanoma, nes dabartinė linija yra netgi perkrauta ir turime tik 4kW), reikėjo keisti elektros instaliaciją, bei iškelti skaitiklį į lauką.

Atrodo kaip ir paprasta, tačiau viskas tampa nerealiai komplikuota, kai prireikia tureti reikalų su tokiom įmonėm kaip “eso”. Pirmiausia reikėjo persirašyti sutartį savo vardu. Pasiskambinus į elektros tinklus, primygtinai siūlė pateikti prašymą elektroniniu būdu ir atseit viskas bus sutvarkyta, dabar gerai neatsimenu, bet gal per tris ar penkias darbo dienas. Na kaip sakė, taip ir padarėm. Pateikėme visus reikiamus dokumentus elektroniniu būdu, beliko laukti kelias dienas, kol turėsim savo sutartį.

Palaukęs penkias dienas, pradėjau nerimauti… Po septynių dienų paskambinau į elektros tiklus pasiklausti, kas atsitiko, kodėl nesulaukiu savo dokumentų. Mergina kitoje ragelio pusėje kažko svarbiai paieškojusi apie 10min, praneša, jog reikės dar kelias dienas palaukti. Tenka su tuo susitaikyti ir palaukti dar keleta dienų.

Taip nieko nesulaukęs, vėl skambinu į elektros tinklus. Čia mergina labai pasimetusi, kažko labai svarbiai paieško apie 10min, ir praneša, kad kažkas nutiko su sistema, jie pasiaiškins ir su manimi susisieks patys. Dar po maždaug penkių dienų man trūko kantrybė ir susirinkęs visus dokumentus nuvažiuoju į “eso” aptarnavimo skyrių. Tuo momentu, kai ateina mano eilė prieiti prie aptarnaujančio langelio, suskamba telefonas ir džiaugsminga mergina man praneša, jog rado bėdą sistemoje ir mano sutartis bus paruošta per kelias dienas. Aš mandagiai jai padėkoju, ir pasirašau sutartį tą pačią dieną “eso” aptarnavimo skyriuje.

Taigi, jeigu kada norėsite tvarkytis dokumentus per “eso” elektroninę sistemą, negaiškite laiko ir važiuokite to daryti gyvai, nes jų sistema veikia pašto karvelių greičiu.

Antrasis etapas – iškelti skaitiklį į lauką ir padidinti elektros galią. Šie du dalykai labai susiję dėl kaštų. Jeigu skaitiklis yra pastato viduje, o elektros tinklai didina galią, pagal reikalavimus jie turi iškelti skaitiklį į lauką už savo lėšas.

Šį kartą net nesivarginu su elektronine sistema ir iškarto rašau prašymą gyvai. Vienas keistas dalykas, elektros tinklai, prieš rašant prašymą, negali pasakyti kiek aš maksimaliai galiu pasikelti galią, todėl turiu rašyti kiek aš jos norėsiu. Tada, jie daro projektą, skaičiuoja ir pateikia neigiamą atsakymą, jog aš negaliu pasidinti galios iki 10kW, nebent už 8500EUR atnaujinčiau liniją. Po to aš vėl nuvažiavęs turiu pateikti prašymą mažesnei galiai, ir vėl po projektų ruošimų ir skaičiavimų jie atsako, kad negali pakelti galios iki 8kW. Aš aišku parašiau dar vieną prašymą, po kurio sužinojau, kad ir 6kW mes negalime turėti. Nežinau kaip pas juos vyksta skaičiavimai, bet manau jau po pirmojo paskaičiavimo turėtų puikiai žinoti tos linijos maksimalų apkrovimą ir kiek maksimaliai aš galėčiau tikėtis galios. Taigi, po gero pusantro mėnesio tenka susitaikyti, kad visgi teks verstis su 4kW.

Šioje vietoje netenkame galimybės ir iškelti skaitiklį į lauką nemokamai. Nežinau kodėl, bet šį kartą nusprendžiu vėl pasinaudoti jų elektronine sistema. Čia iškarto susiduriu su problema – nauja sistema “manogilė”. Po begalės bandymų prisijungti, pavyksta tik po kelių dienų, tačiau prašymo pateikti taip ir negaliu, nes reikia prisegti varžų matavimo protokolą. Tik aš niekaip nesuprantu, kurioje vietoje aš turiu išsimatuoti varžą, jeigu aš prašau iškelti skaitiklį į lauką, bet nepajungti elektros į pastatą, nes ten nėra į kur jungti…

Skambinuosi konsultuotis į “eso”. Deja, ten dirbantis personalas, greičiausiai turi tik standartinių atsakymų atmintinę, nes į klausimą kur aš turėčiau pamatuoti varžą, jeigu esamas įvadas bus naikinamas ir man reikia tik skaitiklį iškelti ant stulpo, atsakymas buvo – įvade. Aš dar kartą pasitikslinu kokiame įvade, ir atsiliepusioji manęs paprašo palaukti, mat jai reikia pasitikslinti. Pralaukiu daugiau nei 10min, ir gaunu atsaktymą, kad turiu pasidaryti įvadą. Tada aš vėl tikslinuosi, kam tas įvadas dabar, jeigu aš nenoriu jungti elektros i pastatą, o man tik reikia, jog iškeltų skaitikli į lauką. Nejaugi man pakasti kabelį nuo stulpo iki pastato, ir išsikviesti super duper licenzijuotus specus, kad išmatuotų varžą kabelio, kuri yra užrašyta ant to pačio kabelio? Vėl po gerų 10-15min jos tikslinimosi, atsakymas – TAIP.

Nebeišsiplečiant apie tolimesnes apsurdo istorijas, po keleto savaičių, visgi elektros tiklai praneša, kad mums nereikės varžų matavimo protokolo ir skaitiklį jie iškels už 350EUR. Čia šiektiek palengvėjo, nors kabelį jau buvau pakasęs į 70-80cm gylį.

griovys kabeliui tiesti

griovys be kabelio

 

Tam, kad jie iškeltų man skaitiklį, turėjau pakabinti betkokią dežutę, ir joje idėti vieną elektros lizdą su automatuku.

 

dezute su lizdu

Ačiū dievui, skaitiklio iškėlimas įvyko sklandžiai ir be jokių problemų per dvi dienas, nors pagal sutartį turėjo užtrukti iki 30 dienų. Įdomu kaip viskas vyks, kai reikės pasijungti elektrą į pastatus. Neseniai sužinojom dar vieną gerą žinią, jog “eso” matavosi elektros linijas, praeinančias pro mūsų sklypą, darys projektą ir ties pralaidžią naują požeminę liniją. Pagaliau nereikės sukti galvos, kaip šiais laikais įtilpti į 4kW.

 

 

Namo projektas

be stogo

Kadangi namą renovuojame iš pagrindų, tai ir išplanavimą prisitaikėme pagal savo poreikius. Vietoje tradicinės trobos su prieangiu, kamara ir krūva pereinamų kambarėlių susiplanavome poilsio zoną, bendrąją gyvenamąją erdvę ir san mazgą. Nors namuko plotas nėra labai didelis, apie 70 kv.m., manau sutilpo viskas, ko mums reikia:

Tam, kad įgyvendintume savo planus, turėjome atsisakyti pečių, kurių palyginti nedidelėje erdvėje, buvo net du, vienas šalia kito – didelis duonkepis, ir pečius su virykle. Nors abu dar veikė puikiai, o sodyboje turėt autentišką duonkepį atrodė labai viliojanti mintis, vistik nusprendžiau blaiviu protu įvertinti faktą, kad naudosiu aš jį gal tik porą kartų per metus, ir dėl to aukoti visą namuko funkcionalumą neverta. Neįsipaišė į mūsų projektą ir pečius, ypač įvertinant mano didelį norą turėt sodyboje židinį. O tam, kad turėtume galimybę gaminti maistą ant ugnies, pečių su virykle statysime lauke, pavėsinėje. Taigi, turėsime nedidelę lauko virtuvę, kur gaminti gryname ore galima visus metus.

Vienas didžiausių galvosūkių projektuojant namą buvo terasa. Ten, kur terasai idealiausia vieta – miegamieji kambariai, o toj vietoj kur gyvenamasis kambarys – amžina saulė, reiktų daryt kažkokią rimtesnę pastogę, bet ji labai nesiderino su mūsų tradicinio namo architektūra. Po labai ilgų svarstymų nusprendėme terasos nedaryti išvis, vietoje to, pastatyti didesnį prieangį – gonką, kur būtų galimybė ryte atsisėsti išgerti kavos, o ilgiems pasisėdėjimams netoliese bus jau minėta pavėsinė.

Na, o kai viskas suplanuota, beliko tik paruošti namą statyboms. Koks tai darbas iškuopt  spalius ir šiukšles turbūt visi įsivaizduoja. Apskritai, beveik visas senasis namas buvo supjaustytas gabalais ir nuardytas.

Taigi, apibendrinant atlikti tokie darbai: išrinkti pečiai, nuardyta perdanga, nenešančios pertvaros, stogas, balkiai, nuplėšti kartonai nuo sienų ir išardytos grindys. Vienintelis dalykas kas mums beliko, tai sienos. Štai kaip atrodė mūsų namas “iš vidaus”, tiesa, nuotraukoje jau paruošti montavimui naujieji balkiai.

Galbūt kažkam kils klausimas kodėl tada negriovėm namo pilnai ir nestatėm naujo? Atsakysiu kad taip, svarstėm ir šį variantą, tačiau paskaičiavom, kad naujas namas tikrai nebūtų pigiau, kaip kad esu girdėjus daug tokių teiginių. Juk dabar turim karkasą, o statant namą reiktų šiuos rąstus išardyti ir vėl iš naujo pastatyti. Ir, žinoma, statant naujai jau reiktų daryt rimtus pamatus karkasui, galbūt pagalvot apie pasyvų, itin ekonomišką namą, taigi, išlaidos išaugtų žymiai. Kadangi tai nebus nuolat gyvenamas namas artimiausius 20 metų, tai mums pasirodė bereikalingos investicijos. Kita vertus, rąstinis namas natūralesnis, kvėpuojantis, todėl gamtoj labiau tinka (nors abejoju kad ekovata tą natūralumą išsaugo, bet tikėkime tuo). Šiaip rąstai dar neblogi, namo dydis irgi tinkamas, žodžiu, viską apsvarstę, palikome senąjį namą.

Mediena statyboms

rastai

Prieš pradėdami statybas, turėjome susiorganizuoti pagrindinę statybinę medžiagą – medieną. O jos mums reikėjo tikrai nemažai – planavome pakelti namą per du vainikus viršuje, pakeisti balkius, gegnes bei grebėstus namo ir tvarto stogui. Aišku, dar begaliniai kiekiai medienos smulkesniems darbams, kuriuos net išvardinti būtų sunku, o medienos sueina daug. Taigi, pradėjome skaičiuoti ir svarstyti kur tą medieną pirkti, o jos kaina tikrai nėra maža. Turėjome du variantus – pirkti statybinę medieną lentpjūvėj ir vežtis jau paruoštą gaminį, arba pirkti kirstus rastus ir juos pjauti vietoje. Pirmas variantas, greičiau, paprasčiau, mediena dažniausiai būna džiovinta. Antras variantas, pigiau, bet vargo gerokai daugiau. Vistik pasirinkome antrą variantą. Juo labiau, kad sodyba miške, medienos aplink netrūksta, o ir kaimyninio miško savininkas pasiūlė ją pristatyti tiesiai į kiemą už gan patrauklią kainą – 45 eur/m3 su pristatymu. Taigi, žiemą, jau pavasariop didelis kalnas rastų jau gulėjo mūsų kieme. Dalis medienos buvo 6 m ilgio, kita dalis – 7,5 metro, nes būtent tokio ilgio reikėjo balkiams. Čia jau mes išlošėm, kadangi perkant lentpjūvėj, gauti nestandartinio ilgio medieną būna sudėtingiau, o ir kainuoja ji brangiau automatiškai.

Štai kaip atrodė mūsų mediena, gavosi kažkur apie 25 kubus.

Sekantis darbas buvo suorganizuoti gaterį, kad supjauti visą medieną pagal reikiamus išmatavimus. Tiesą sakant, kol neprireikė, nežinojau apie tokį dalyką kaip mobili lentpjūvė išvis. O ir pasiūla jų pasirodė tikrai nemaža. Vienintelė bėda su kuria susidūrėme, tai gateriui reikalinga trifazė elektra, o pas mus sodyboj yra tik 4 kw, išvis.. kol kas… Taigi mums reikėjo generatoriaus, o šito tai jau teko paieškoti ilgėliau. Bet radome, Vilniuje, susiskambinom, sutarėm laiką ir galima pradėti darbus. Kaina supjovimo 15 eur/m3 + apie 1 l/m3 benzino generatoriui. Dar reikalingi du pagalbiniai žmonės rastams kilnoti. Taigi, prasidėjo tikrai fiziškai nelengvas darbas vyrams, kadangi keli rastai buvo itin stori, ilgi ir sunkūs.

Visgi prireikė ir daugiau rankų, važiavo ir tėtis, ir vyras ir dar draugą pasikvietė. O užtruko kiek ilgiau nei planavo iš pradžių – 3 dienas, bet mediena buvo supjauta ir susandėliuota tvarkingai džiūti.

Kalbant apie skaičius – tai 20 kubų statybinės medienos viso kainavo 1600 eurų (įskaitant pačią medieną, gaterį ir atlyginimą darbininkams). Atsižvelgiant į tai, kad nereikėjo mokėti už medienos atvežimą, sutaupyta daugiau nei dvigubai, lyginant su mūsų svarstytu pirmuoju variantu pirkti medieną lentpjūvėj.

P.S. užbėgant įvykiams už akių, turiu paminėti kad supjauta mediena suėjo greitai, jos net pritrūkom, todėl kitais metais procedūrą pakartojome. Šikart medienos kiek mažiau -15 m3, rastai buvo plonesni, patirtis didesnė, todėl darbas ėjosi kur kas lengviau ir paprasčiau. Bet tikriausiai ir čia dar ne pabaiga, statybos dar nebaigtos.

Sodybos vizija. Apie grožį ir estetiką miško vidury.

pirtele

 

Tik įsigiję šią sodybą su vyru tvirtai žinojome, kad nestatysime jos bet kaip, kad tik būtų greičiau, pigiau ar paprasčiau. Kai stataisi būstą sau, norisi, kad vaizdas džiugintų akį ir širdį. Ir ne tik vaizdas, sodyba miške įpareigoja laikytis tam tikrų taisyklių, kad namas neiškristų iš konteksto aplinkoje. Todėl tiek namo išorėje, tiek viduje bus naudojamos natūralios medžiagos ir spalvos. Kalbant apskritai apie stilių, man labai svetimas tas perdėtas kaimiškas interjeras, visokie ratai ir vežimai kieme, seni rakandai ant sienų ir pan. Labai noriu, kad sodyboje būtų šviesu, neapkrauta daiktais, kad atvažiavę galėtume atsikvėpti nuo miesto šurmulio ir atlaisvinti mintis ir protą. Todėl, kalbant būtent apie sodybos interjerą, man labai artimas skandinaviškas stilius – balta, šviesu, o daiktų tik tiek, kiek reikia. Aišku, truputį banalu rašyti ir pasakoti apie skandinavišką dizainą, kai jis pas mus Lietuvoj jau net ant “bepraeinančios mados bangos”, jo pilna visur iki blogumo ir originalumu tikrai nedvelkia, bet, kaip ir sakiau, sodyba mano akimis ta vieta, kur šis stilius be galo tinka. O ir nesivaikysime mes jo aklai, visgi mes gyvename čia, Lietuvoje, todėl mūsų namas bus lietuviškas su šiokiu tokiu skandinavišku prieskoniu. Vizija tokia, o koks bus rezultatas, pamatysime 🙂
valgomasisKitas labai svarbus sodybos akcentas, tai pavėsinė su lauko pečiumi, tokia mini lauko virtuvė. Labai svajoju pastatyt tokią, kur galima būtų kepti ne tik šašlyką, bet ir gaminti troškinius, keptuvėje kepti blynus ar čirškinti čia pat vietoje pririnktus grybus su bulvėmis. Juk maistas, ruoštas gamtoje ant ugnies, daug skanesnis. Dar belieka galutinai išsirinkti vietą pavėsinei bei pasidaryt projektą, ir gal jau kitais metais bandysim įgyvendinti šį mano norą.

Na, ir žinoma, pirtis, kaip be jos. Pirtis labiausiai vyro svajonė, bet manau ir aš mielai joje apsilankysiu. Prie pirties priklauso ir tvenkinys. Kadangi ežeras už poros kilometrų, pėstute nueit ar su dviračiais nulėkt netoli, visgi norisi turėt savo vandens telkinį kieme. Su tvenkinio kasimu susiję nemažai abejonių, kaip ir turbūt visiems, nes nežinia ką gausi išsikasęs prūdą – mažą ežerėlį ar tiesiog balą, su neaišku kokiu kiekiu vandens. Visgi planuose kasti 10 arų tvenkinį, prieš tai pasidaryt geologinius tyrimus, kad neišmest pinigų į balą be vandens.

Apie visus šiuos ir kitus projektus išsamiau kituose postuose, kol kas visa tai tik planuose ir svajonėse.

Vyriškas augalas – apynys

hopp aroma

Prieš keletą metų, vienas mano draugas užsiminė, jog norėtu pabandyti pasigamint savo alaus namuose. Ši idėja sudomino ir mane. (Apie aludaryste namuose, manau parašysiu veliau, kai virimas vyks jau sodyboje.) Na, o šiais metais sumaniau įgyvendinti kitą savo mintį susijusią su aludaryste – užsiauginti savus kilmingus apynius. Čia norėčiau pabrėžti, jog per visa savo gyvenimą, esu išauginęs tik svogūno laiškus ant palangės, įmerkęs svoguną i stiklainį su vandeniu.

Pradžioje persiskaičiau kelis postus apie jų auginimą ir sodinimą:

https://tikrasalus.wordpress.com/category/apyniai/

http://apynio.blogspot.lt/2013/05/apyniu-dauginimas.html

Įgijus žinių iš blogų, peržiūrėjus daug amerikietiškų aludarystės vlog’u apie apynių sodinimą ir auginimą, atėjo laikas juos nusipirkti. Iš www.eickelmann.de/Hopfen-Shop/ nusipirkau po vieną “Opal”, “Aroma”, “Hersbrucker”, ir du “Magnum” ūglius. Atkeliavo jie gan greitai – per savaitę.

img_20160528_204212

Rizika jog apyniai neišgyvens buvo didelė vien dėl to, kad juos reikia sodinti balandžio mėnesį, o ne birželio viduryje.

Taigi vieną ūglį (Aroma) pasodinau pas uošvius sode už pirties, nes ten puikiai įtręšta zemė, saulė praktiškai visą dieną ir puiki užuovėja. Vieną (Magnum) – namuose dideliame vazone,

img_20160531_194351

o likusius (Magnum, Opal, Hersbrucker) pasodinau dzūkijoje sodyboje. Kaip ir reikėjo tikėtis, sode idealiose salygose pasodintas apynys labai greitai pradėjo vešėti ir kaip pirmiems metams, davė nebloga derlių spurgų.

img_20160531_194435

img_20160624_182603

img_20160910_165159

“Magnum” pasodintas namuose, augo vangiai, greičiausiai dėl to, jog pasodinau i ermitaže pirktą žemę ir durpes. Patręšus betkokiomis trąšomis nusipirktomis Merkinės litagroje, jis kažkiek atsigavo ir išaugino kelis spurgus. Dabar jis žiemoja pas mane garaže.

Sodyboje sodinti “Hersbrucker” numirė per pirmas dvi savaites, “Magnum” – per tris, o Opal laikėsi iki rugsėjo vidurio, tačiau arba jie apsirgo, arba nušalo. Deja, bet pasidžiaugti apynių vijokliais sodyboje šiais metais nepasisekė, todėl bandysiu kitais metais sodinti jau balandžio mėnesį ir į gerai pritręštą žemę.

 

 

Kaip tvartas virto svečių nameliu

tvartas

Prieš pradedant didžiąsias namo statybas, tiksliau, didijį namo ardymą, norėjome greituoju būdu įsirengti švarią sausą patalpėlę, kad būtų kur atvažiavus prisiglausti. Juo labiau, kad meistrai dirbdami turėjo dar ir kažkur gyventi. Todėl, tik susitvarkę nuosavybės dokumentus, vėlų rudenį, puolėme prie tvartelio tvarkymo (ten iš tiesų buvęs kluonas, bet kažkodėl žodis “tvartelis” man labiau limpa). Pirmas darbas, kurį reikėjo nudirbti, tai išnešti lauk visą ten daug metų pragulėjusį šieną, gavome maždaug 40 kv.m. dydžio kambarį, kiaurą ir be langų. Beje, kas truputėlį nustebino, kad dalis to kluono asfaltuota (!). Miškas, gamta, samanos ir žolytė kieme, o štai kluone – asfaltas (nuotraukoje dešinėje pusėje matosi).

img_20150905_145156

Toliau prasidėjo statybos darbai. Atsivežėme keramzitbetonio blokelių ir pakišome po rąstais bei užbetonavome tarpus. Padarėme tokį simbolinį pamatą, tiesiog, kad kiaura nebūtų. Toliau, iš tų pačių blokelių sudėliojome polius lagėms. Čia buvo gana sudėtingas darbas išgaudyt visus aukščius, nuolydžius ir padaryt lygiai, bet labai pagelbėjo lazerinis gulščiukas.

img_20150920_162205

 

Paskui buvo sudėtos lagės ir minimaliai apšiltintos grindys. Grindų šiltinimui pasirinkome perlitą – pūstą smėlį, radome per skelbimus po 20 eur/m3, tiek mums jo ir užteko. Tokį pasirinkimą nulėmė žema kaina bei faktas, kad skirtingai nei kokioj vatoj, perlite negyvena pelės.

img_20151008_151947

img_20151008_183332

Beliko tik sukalt lentas, (pasirinktos 35 mm eglinės lentos) ir grindys jau paruoštos, kita dalis liko asfaltuota, ir kol kas nenusprendėme ką ten reikės daryt – sudėt lentas, ar betonuot ir klijuot plyteles. Žodžiu, pagyvensim, pamatysim.

img_20151009_172414

img_20151024_160847

Atėjus pavasariui reikėjo paversti kluoną gyvenamaja patalpa. Kad būtų kuo šviesiau ir jaukiau, idėjome dvejus langus. Padarę karkasą, sienas apšiltinome vidutiniškai 5-10 cm storio akmens vatos sluoksniu ir sukalėme dailylentes.

img_20151114_120722

Lubos taip pat – karkasas, dailylentės ir vatos sluoksnis ant viršaus (vat, čia tai jau pelių džiaugsmas). Kadangi patalpa yra žema, lubų aukštį išsprendėme balkius montuodami ne sienos ir stogo skliauto sandūroje, o šiek tiek aukščiau, jau pačiame skliaute. Dėl šios priežasties patalpa gavosi ne kvadratinė, o su tokiais nukirstais kampais, bet užtai lubos padoraus aukščio ir visa patalpa automatiškai daug erdvesnė.

img_20151114_120755

img_20151114_120741

img_20151114_120824

Beliko įstatyt duris ir štai rezultatas, sakyčiau greitai ir visai jaukiai. Čia nuotraukose dar matosi toks masyvus skersinis balkis, kuris lyg ir suriša viso to pastato sienas. Nors jis mums gan smarkiai trukdė, nes yra per žemai ir teko pavargt kol įkomponavome duris, bet nenorėjome sužinot ar jis tikrai kažka laiko, ar namas ir be jo nesugriūtų, todėl palikome taip, kaip buvo. Tarkim, pavadinsime jį autentiška architektūrine detale :).

img_20160529_161936

img_20160529_161954

img_20160529_165356

img_20160529_162027

Aišku, ateity čia dar laukia darbai, reiks pastatyt krosnelę ir kaminą, dažyt sienas, lakuot grindis, pakeist stogo dangą ir apskritai, pabaigt įrengti šį pastatą iki jaukaus namuko poilsiui. Bet apie visa tai vėliau.

img_20161001_140012